[ultimate_spacer height=”90″ height_on_tabs=”20″ height_on_mob=”20″][ultimate_heading heading_type=”customizable” heading_tag=”h1″ heading_content=”METODA LOWENA” main_heading_default_weight=”700″ main_heading_color=”#ffffff”][/ultimate_heading][ultimate_spacer height=”25″ height_on_tabs=”20″ height_on_mob=”20″][ult_buttons btn_title=”ZAPISZ SIĘ NA WARSZTAT” btn_link=”url:https%3A%2F%2Fforms.gle%2FNhCn3NoruwXQrjwE6|title:%23|target:%20_blank|” btn_align=”ubtn-center” btn_size=”ubtn-large” btn_title_color=”#303030″ btn_bg_color=”#ffffff” btn_hover=”ubtn-center-dg-bg” btn_bg_color_hover=”#847480″ btn_title_color_hover=”#ffffff” icon=”none” icon_size=”16″ icon_color=”#565656″ btn_icon_pos=”ubtn-sep-icon-at-right” btn_font_size=”18″][ultimate_spacer height=”90″ height_on_tabs=”20″ height_on_mob=”20″]

„Poza ciałem życie jest złudzeniem.
W ciele człowiek odczuwa cierpienie, smutek, lęk i przerażenie, lecz przynajmniej są to prawdziwe uczucia, których można doznać i które można wyrazić.
Zdolność do odczuwania bólu to jednocześnie zdolność do odczuwania przyjemności.
Poddanie się zmęczeniu to odnalezienie spokoju odpoczynku.
Każde uczucie płynące z ciała zawiera w sobie własne przeciwieństwo.
Istnienie bez uczuć to egzystencja w próżni –zimnej i pozbawionej życia ”
Aleksander LowenW ramach praktyki bioenergetycznej proponuję

grupy ćwiczeniowe i warsztaty 

oraz

indywidualne konsultacje


 

Bioenergetyka jest sposobem rozumienia osobowości poprzez ciało i jego procesy energetyczne. Twórca tej metody, Alexander Lowen, rozwinął Bioenergetykę jako technikę terapeutyczną, by pomóc ludziom cieszyć się życiem w ciele najpełniej jak to możliwe.

BIOENERGETYKA to współczesna metoda psychoterapii, wywodząca się z prac Wilhelma Reicha, który wzbogacił psychoanalizę o wątek tak zwanej pracy z ciałem (body work). Twórca bioenergetyki, amerykański psychiatra Alexander Lowen (ur. 1910 zm.2008) przejmując od Reicha podstawowe założenia o energetycznym podłożu procesów psychofizycznych, wyodrębnił on swoją koncepcję psychoterapii i założył w latach pięćdziesiątych Instytut Analizy Bioenergetycznej w Nowym Jorku.

Bioenergetyka odnosi się do podstawowych funkcji ciała, takich jak oddychanie, motoryka, emocje, ekspresja. Bioenergetyka łączy analizę osobowości i charakteru z technikami pracy z ciałem. Rozpoznaje i uwalnia chroniczne napięcia mięśniowe.

Według Lowena każdy rodzaj lęku (opuszczenie, unicestwienie, poddanie) wpływa na nasze ciała w charakterystyczny sposób.

Lęk manifestuje się, gdy w dzieciństwie dochodzi do złamania pięciu podstawowych praw:

  • prawa do istnienia
  • prawa do bycia bezpiecznym
  • prawa do bycia wolnym
  • prawa do niezależności
  • prawa do sięgania

Każde złamanie prawa frustruje dziecko i wywołuje w ciele fizyczną reakcję, na której później niczym zbroja nabudowywać się może mechanizm obronny.

*

Bioenergetyka ujmuje funkcjonowanie psychiczne człowieka w kategoriach ciała i energii. Zakłada, że źródłem depresji, utraty tożsamości i nerwic jest tłumienie uczuć, przejawiające się poprzez chroniczne napięcia mięśniowe, blokujące swobodny przepływ energii. Od dzieciństwa uczymy się odcinać ból, rozpacz i lęk, obserwujemy też sobie jak zyskać poczucie bezpieczeństwa, miłość i akceptację.

Uziemienie, Oddychanie i Wibracja, to trzy podstawowe zasady Bioenergetyki.

Głęboki oddech, swobodny ruch, pełne odczuwanie. Otwarcie serca, bo dopiero z otwartym sercem w pełni odczuwamy życie.

Bioenergetyka pomaga ciału w procesie samouzdrawiania. Nie „mamy” ciała, jesteśmy ciałami.

W bioenergetyce stosuje się dotyk i nacisk na napięte mięśnie podczas głębokiego oddychania, przyjmuje się specjalne pozycje. Ćwiczenia zwiększają świadomość ciała, rozwijają ekspresję i integrację psychofizyczną.

Osoba dojrzała i w pełni funkcjonująca ma kontakt z wewnętrzną pulsacją organizmu, z przepływającymi uczuciami, jest w stanie zarówno sterować ich ekspresją, jak i wyłączyć samokontrolę (w orgazmie, twórczości, zabawie).

Ma dostęp zarówno do lęku, bólu, złości czy rozpaczy, jak i pragnień seksualnych, radości, miłości i współczucia. Akceptuje swoje ciało, znając i przyjmując jego aktualne ograniczenia. Cielesnym wyrazem zdrowia emocjonalnego jest gracja, dobry tonus mięśniowy, kontakt z otoczeniem i podłożem („ugruntowanie”), jasność spojrzenia i miękkość głosu. ”

Jacek Santorski

Celem terapii bioenergetycznej nie jest brak symptomów – ale pełnia życia, smaku przyjemności, radości, miłości i przyjmowanie tego, co jest, z lekkością. Życie w przepływie!

inspiracje:

http://www.analizabioenergetycznaszkolenie.com/

https://www.lowenfoundation.org/what-is-bioenergetics

NADCHODZĄCE WYDARZENIA