Movement Medicine jest praktyką medytacji w ruchu,
która poprzez ciało łączy cię z mądrością życia, pozwala podążać
za głosem serca i otwiera drogę do pełnego uczestnictwa w życiu.
Na poziomie fizycznym zyskujesz większą świadomość ciała, jego
potrzeb i pragnień. Jego działanie jest wielkim odprężeniem
dla emocji.

Movement Medicine jest praktyką
medytacji w ruchu,
która poprzez ciało łączy cię z
mądrością życia, pozwala podążać
za głosem serca i otwiera drogę do
pełnego uczestnictwa w życiu.

Na poziomie fizycznym zyskujesz
większą świadomość ciała, jego
potrzeb i pragnień. Jego działanie
jest wielkim odprężeniem
dla emocji.

Movement Medicine

Movement Medicine to współczesna praktyka kierująca naszą świadomość do ruchu, do myśli i uczuć, wspierająca w poszukiwaniu tego, kim naprawdę jesteśmy.
To aktywna i ucieleśniona medytacja otwierająca drogę do głębokiej wewnętrznej refleksji.
Poprzez ruch wzmacniamy swoją osobistą przestrzeń, dotykamy istoty naszej przynależności i bycia we wspólnocie i naszej relacji z siłą kreacji w nas i wokół nas.
Ya’Acov I Susannah Darling Khan, twórcy Szkoły Movement Medicine, to współcześni przewodnicy, którzy w pracy korzystają z głębokich korzeni i życiowego doświadczenia 5Rhytmów, Psychoterapii Gestalt, Ustawień Rodzinnych i Szamanizmu. Aktywnie działając, wspierają we współczesnych społecznościach ducha bycia razem, tworzą środowisko w dążeniu do zachowania różnorodności i indywidualności, przy jednoczesnym zrównoważonym zaangażowaniu w relację z otoczeniem, w tym silnie z Naturą. Od wielu lat Ya’Acov & Susannah osobiście zaangażowani razem z całą społecznością Movement Medicine, wspierają działania Pachamama Alliance. Jako społeczność jesteśmy związani z lokalną społecznością Achuar i Sápara, plemion, które w obliczu swojego etnologicznego końca, dają świadectwo człowieczeństwa połączonego z Naturą tej Ziemi.

Medycyna Ruchu

Dla wielu z nas taniec stał się drogą do przywrócenia czucia i kontaktu. Korzystając z doświadczenia jakie wnosi Movement Medicine odpuszczasz napięcia, otwierasz swoje odczuwanie, wspierasz swoje pole i działasz rezonując z wołaniem duszy. Awakaning the Dancer/ Przebudzenie tancerza (podstawowa praktyka Movement Medicine) wspiera aktywację kreatywnej siły – życiodajnej energii, która płynie w każdym z nas. Podążając za kulturami rdzennymi TANIEC jest lekarstwem, jest celebracją. Jest rozmową, jak i jest samotną wędrówką. Jest byciem razem, a także przestrzenią kochania siebie. Taniec wprowadził w moje życie, moje głębokie odczuwanie ciała utracone w dzieciństwie, bycia w przepływie, czucia ognia, stąpania po ziemi, podróży w przestworzach.
Dziś pozwalam sobie być w tańcu każdego dnia – również wtedy, gdy jest bardzo niewygodnie. I czasem tak, żeby nikt nie wiedział, że tańczę. Lata powtórzeń i ćwiczeń „emocjonalnych mięśni i powięzi” nauczyły moje ciało odmrażania się. Nauczyłam się dzięki ruchowi nie zużywać całej dostępnej mi energii na przetrwanie. Ruch stał się długoterminową terapią /medycyną.

Wszyscy jesteśmy kreatywnymi istotami

Lubię wierzyć w słowa Gabrieli Roth, że wszyscy jesteśmy tancerzami. Doświadczyłam tego wiele razy w swoim życiu, tańcząc intensywnie przez ostatnie 15 lat. Są wśród nas tacy, którzy tańczą, gdy stoją, są tacy którzy leżą, bo to jedyny sposób na zatańczenie danego dnia, są też tacy, których nogi nie przestają podskakiwać, i tacy którzy płaczą, i ci, którzy się śmieją. Zawsze jest ktoś, kto przychodzi po raz pierwszy. Wchodząc w przestrzeń tańca otwieramy się na niewiadome.
W trakcie praktyki zapraszamy do ruchu, który nie ma określonej formy i jest poszukiwaniem doświadczenia i odczucia i ma formy indywidualne, ale też jest doświadczeniem i formą zbiorową. Dzięki udrożnieniu przepływu (energii, oddechu, krwi) w ciele, w trakcie ruchu odblokowujemy ciało – wchodzimy w stan słuchania, jak również słyszenia swojego ciała. To pierwsza bazowa praca. Każde spotkanie jest jak pierwszy raz – każde przebudzenie tancerza jest wyjątkowe i niepowtarzalne.

Po co tańczyć i ruszać się wspólnie

Taniec, śpiew i rytuały odgrywały zawsze ważną rolę w społeczności ludzkiej. Movement Medicine jest współczesnym wyrazem tego dziedzictwa. Łączy starożytną i nowoczesną mądrość i wspiera współczesnego człowieka, aby doświadczył transformacyjnej mocy własnego potencjału. Od zawsze tańczymy dla zabawy, dla zdrowia, z radości, z miłości, bo kochamy muzykę, bo szukamy natchnienia, bo jest nam trudno, bo nie chcemy być sami.
Swoboda ruchu w tańcu rozplątuje więzy “należy” i “nie można”, które często wysuszają radość życia. Jako aktywna medytacja, taniec przecina hałas umysłu. Pomaga osiąść w pokoju. Ruszając się odzyskujemy połączenie z naszą naturą i jesteśmy w stanie zauważyć co jest naszym schematem obronnym, co powtarzającą się nawykową odpowiedzią, a co nas zaskakuje. Właśnie tak podążając za doświadczeniem poprzez ciało (embodyment) budzimy świadomość. Ruch staje się inhibitorem uzdrowienia. Staje się lekarstwem.

Zapraszam Cię do doświadczania medycyny ruchu. Przyjeżdżam do wielu miast w Polsce, gdzie regularnie prowadzę zajęcia, jak i ceremonie Movement Medicine. W Warszawie zajęcia odbywają się regularnie we wtorki na ulicy Pięknej.
Jeśli jesteś zainteresowany zajęciami, zapraszam Cię do zapisania się na Newsletter, bądź napisz do nas wiadomość e-mail na: kontakt@annasierpowska.com.

Oprócz mnie, w Polsce i na świecie zajęcia Movement Medicine prowadzą nauczyciele i nauczycielki w wielu krajach. Zapraszam Cię na poniższą stronę, gdzie znajdziesz wykaz osób, które zajmują się Movement Medicine na całym świecie:

Dodatkowo działa społeczność zgromadzona w Hub Movement Medicine:
https://21gratitudes.com/
Jest to społeczność osób, które chcą wspólnie wzrastać, poprzez pielęgnowanie swojego wewnętrznego świata z życzliwością, pasją, umiejętnościami i praktyką Movement Medicine. Hub daje możliwość uczenia się, uzdrawiania, bycia częścią pełnej mocy społeczności, która uczy przyjmować to, kim jesteśmy i dawać to, co mamy.

Czego można oczekiwać od praktyki Movement Medicine?

Wsparcie w znalezieniu własnego wolnego tańca i inspiracja w poszukiwaniu kontaktu. Regularna praktyka kontaktu z ciałem, emocjami i przestrzenią marzeń i kreacji. Wsparcie w budowaniu zaufania do siebie, przełamywania lęków w komunikowaniu się ze swoimi marzeniami i uczuciami, ale też z innymi osobami. Bezpieczną przestrzeń do wolnego kreatywnego ruchu i wspaniałą muzykę, gdzie witany jest każdy wiek i pochodzenie, każde doświadczenie ruchowe, wygląd i przebyte choroby.

Nadchodzące wydarzenia